Merhaba arkadaşlar, bu makalede Amazon FBA Eğitimi veren biri olarak sizleri genelleme üzerinden yorumlayacağım.

Bazı şeyleri istediğiniz kadar tekrar edin, hala bazı insanların kafasına sokamıyorsunuz. Ben zaten o kesim insanı çoktan geçtim, bilinçli topluluğa hitap etmeye çalışıyorum. Ekim Nazım Kaya denilen bir adam var, çöp bir sistem olan Dropshipping kursunu 500$ gibi uçuk bir fiyattan satıyor, doğrudan aktarım bile yapamayan, 3.sınıf bir yazılıma 150$ civarı ücret istiyor ve özünde 450$ olduğunu iddia ediyor. Buraya kadar her şey kabul edilebilir, yani demek istediğim şey şu, ben 3 farklı bitki çayını karıştırıp bir formül yaratıp ölümsüzlük iksiri bulduğumu söyleyebilir, ve bunu 500$ fiyatla satışa sunabilirim. Bu benim bireysel mantıksızlığım, ve saçmalama durumumdur. Kişisel olan her şey tolere edilebilir ve genelleme yapılamaz. Ancak düzenli olarak insanlar bu bitki çayını ölümsüzlük iksiri diye alırsa işte orada sorun vardır. Adam 60,000 öğrencisinin olduğunu gururla söylüyor, bu iksiri içip sözde ölümsüz olan 17-18 yaşındaki veletlerle yayınlar yapıyor ve onları referans gösteriyor, ve bunu gören insanlar kendisinden düzenli olarak bu iksiri almaya devam ediyorlar. İşte tam da bu noktada inanması güç saçmalık başlıyor. Aslında durum saçma olsa da gerçekleşmesi saçma değil, çünkü bizim insanımızın "para koymadan para kazan", "armut piş ağzıma düş", "çalışmadan, yorulmadan zengin ol", "1 koy 10 kazan" gibi sözlere karşı zaafları var, bu tip şeyler söylerseniz size her şeyini verirler. Bu yüzden de Jet Fadıl, Titan Kenan, Çiftlik Bank Tosuncuk gibi bu ülkenin dolandırıcısı bitmez, bitemez...Etik değerlerini bir kenara bırakıp sadece maddi açıdan değerlendirecek olursak, hali hazırda yapmakta olduğum FBA operasyonlarını soyutlayarak sadece eğitim işini karşılaştırarak konuşuyorum, asla Ekim Kaya kadar kurs satışlarından gelir elde edemeyeceğim, ya da Çiftlik Bank'a yapılan yatırımlar benim yönettiğim fona yapılmayacak. İşini doğru ve dürüst yapmanın bir bedeli bu. Ben insanlara 1 koyup 10 kazanacaksın diyemem, çünkü özgün ve potansiyel sahibi bir iş bulmadıkça böyle bir kazanç sağlama imkanınız yok. Özgün işten kastım mesela piyasaya sokulan ilk akıllı telefon, app, yazılım ya da Netflix platformu gibi türünde ilk mega projeler. Başarması biraz zor gözüktü değil mi? İşte bu tip bir şey yapmadıkça koyduğunuzun 10 katı para kazanma şansınız yok. Önce bu gerçeği kabullenin.

Amazon FBA kursumda da söylediğim gibi, bu işten kazanacağınız kâr ortalaması %20-35 arasındadır. İlk partiden de kâr edemezsiniz, orta ve uzun vadeli düşünüp ilk partiyi yatırım olarak kabul edip, fedakarlıklar yaptıktan sonra geri dönüşleri en az 4-6 ay sonrasından hesaplamak gerekir. Türkiye'de Investment - Return on Investment diye bir iş kültürü yok. Yani yatırım ve yatırımın dönüşü arasındaki korelasyonu idrak etmekten aciz bir toplumuz, bir işe girip para koyduktan sonra ertesi gün para kazanmayı bekliyoruz, işte tam da bu yüzden herkes başarısız oluyor ve garanti maaşlı iş bulmaya çalışıyor, memurluk bile lüks oldu bu ülkede! Kendi işini kurmaktan korkan bu topluluk yüzünden herkes özel sektör ya da devlette maaşlı iş peşine düştüğünden bunu fırsat bilen işverenler sizleri resmen modern kölelere çevirdi. Bunun nedeni kapitalizm vs değil, elinizde olsa en büyük kapitalist siz olurdunuz, bunun nedeni sizin korkak olmanız!Farklı bahaneler üzerinden kendinizi modern köle yapıp hapishane gibi ofislerde hayatınızı çürütüyorsunuz. Ev kredisi, çocuğun okul masrafı, aileye bakmak vs vs. Peki bu sorumlulukları almadan önce finansal özgürlüğünüzü kazanmanız gerektiğini gerçekten mi düşünemediniz? Şuan içinde bulunduğunuz kısır durumdan hızlıca çıkmak için 1 koyup 10 kazanmanızın şart olduğunu düşünüyorsunuz, belki de gerçekten öyle bir durumdasınızdır ancak bunun sorumlusunun siz olduğunuzu unutmayın, ve size her geçen gün çekilmez gelen hayatınızdan kurtulmak ve standartlarınızı yükseltmek için saçma yatırımlar yapmak alabileceğiniz en kötü karardır. Ekim Kaya'dan Dropshipping kursu almak gibi...

Eğer devrim yapacak bir projeniz yoksa, yapabileceğiniz şey bir işi çok iyi araştırmak, giriş, gelişme ve sonuç süreçlerini çok iyi analiz etmek, avantajları ve dezavantajları iyice kavradıktan sonra karşılaşabilecek sorunları öngörüp önceden plan yapmak ve hazırlıklı olmak, ve bu süreci olgunlaşana kadar finanse edebilecek durumda olmak. İşte sizi modern kölelikten kurtaracak olan bu, maaşlı çalışan olabilirsiniz, ancak işinizden ne kadar nefret ederseniz edin 1 ayda kurtulamazsınız, zaten 1 ayda kurtulmak istediğiniz için ömür boyu işinizden ayrılamıyorsunuz. İngiltere'de okurken bize öğretilen şeylerden biri sağlıklı bir yatırımın dönüşünün 3-5 sene olduğudur. Siz 3-5 ayı çok buluyorsunuz, bizim kalkınmak için toplumca bazı tabuları yıkmamız lazım. Planınızı en az 1 senelik yapmalısınız, kaldı ki zaten bir işiniz olduğu için kendinizi yeni kurmayı planladığınız işe kanalize edemeyeceğinizden, bu süreç en az 1.5-2 sene olmalı. Bu süre size uzun geliyor değil mi? 2 sene önceki halinizi düşünün, bu planlamayı 2 sene önce yapsaydınız ve başarılı olsaydınız şuan ne halde olurdunuz? Çok mu geçmiş peki? Başarısız olsaydınız ne olurdu? İşinizden devam ederdiniz, belki iş çıkışları ve hafta sonu çalışmakla kaybettiğiniz zamanı zarar sayabilirsiniz, ancak en azından işi doğru yoldan denemiş olmak da vicdanınızı rahatlatmaz mıydı? Tecrübe kazanmış olmaz mıydınız? Belki bu kazanmış olduğunuz tecrübe sonraki iş planınızın başarılı olmasını sağlayacak, ve kendi işinizi kurup finansal özgürlüğünüzü kazanmanızı sağlayacak?

Hepimiz insanız ve yapabileceğimiz şeyler var, ve tabi yapamayacaklarımız. İstisnalar kaideyi bozmaz, sizler istisnalar üzerinden genelleme yaparak kolay yoldan zengin olmaya çalışıyorsunuz, ve bu yüzden "genel olarak" çoğunuz başarılı olamıyor. Kendinizi objektif olarak sorgularsanız ve bu yazıyı gerçekten dikkatle okursanız size çok şey katacağına inanıyorum. O yüzden para koymadan 1 e 10 kazandıran Ekim Kaya'nın Dropshipping kursunu değil, başlarda sermaye gerektiren, 2 aydan önce satışa başlayamadığın, 6 aydan önce düzgün para kazanamadığın Amazon FBA kursumu al ve geleceğine düzgün bir yatırım yap!


Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim,

Berke Aliyazıcıoğlu