Merhaba arkadaşlar,

Bu makalede Amazon FBA Eğitimi programının tam olarak ne olduğundan bahsedeceğim. Amazon FBA Eğitimi Nedir? Sanal ticaret midir? Bilinenin aksine Amazon FBA ve E-Ticaret sanal ticaret değildir. Siz somut olarak ürünleri Çin'de ürettirip Amerika'daki Amazon depolarına yollarsınız, bütün bunlar fiziki işlemlerdir, daha sonrasında ise Amazon ürünlerinizin paketlenmesi, müşteriye teslim edilmesi, iadeler ve müşteri servisini bizzat kendisi yapar. Son derece konforlu, güvenli ve stressiz bir iş gibi gözükse de aslında dışarıdan göründüğünden çok daha zordur Amazon FBA programı.

amazon fba eğitimiAmazon FBA Tam Zamanlı Bir İştir!

Amazon FBA eğitimi kursumda da belirttiğim gibi, bu işe kendinizi vermezseniz başarılı olamazsınız. Yani ürünlerinizi Amazon'un hazır hale getirip kargoya vermesi, iadeleri toplaması ve müşteri desteği sağlaması üzerinizden çok yük alıyor evet, ancak bu yan gelip yatacağınız anlamına gelmiyor. Örneğin, düzenli olarak rakiplerinizi kontrol etmelisiniz, ve buna daha seçtiğiniz ürünü ürettirmeden başlamalısınız! Profesyonel bir Amazon FBA satıcısı bir ürünü maliyet ve aylık satış analizlerinden sonra ürettirip satmaya karar verdiyse önce o ürünü satan en iyi 30-40 satıcının yorumlarını inceler, özellikle negatif olanları. Olumsuz yorumlardan çıkardığı sonuçlar doğrultusunda ürünü revize ederek rakiplerinden daha iyi hale getirir, mesela ürünün materyalinin çocuklar için uygun olmadığı hakkında yorumlar görürse, ürün materyalinde değişime gidip çocuklara daha uygun bir materyal tercihi yapabilir. Bu durum, bu kişinin bu satıcının müşteri kitlesinden ve mevcut pazardan pay almasını olağan kılacaktır. Bu tip analizleri düzenli yapmanız gerekiyor, ve ayrıca sizin ürününüzün piyasasına yeni giren satıcılara da bakmanız gerekiyor, çünkü bu verdiğim örnek size karşı da uygulanabilir! Her şeyin farkında olmalısınız, ürünün fiyat ortalaması değiştiyse siz de değiştirmelisiniz. Her ne kadar otomatik fiyatlandırma özelliği olsa da bizzat kendiniz sürekli rakiplerinizi, yeni giren satıcıları ve ürünün pazardaki ortalama fiyatını kontrol etmek zorundasınız. Bu bahsettiklerim sadece örnekti bunun gibi dolu detay var.


amazon fba eğitim programı


İşinizi oturtana kadar belki bütün gün bilgisayar başında çalışmanız gerekebilir, burada önemli olan şey yaptığınız bu yatırımın (zaman, maddi vs) size finansal özgürlük olarak geri döneceğidir. Burada siz kendinize yatırım yapıyorsunuz, mevcut işinizde ise patronlarınıza! Bu detay gerçekten çok önemli ve iyi algılanmalıdır. Amazon FBA keyifli bir iş, size yardımcı olacak sayısız yazılım ve araçlar var, bunları kullanmayı bilmek de önemli. Kısacası bol bol araştırma yapmalısınız işinizi nasıl geliştirebileceğinize dair, yerinde sayan hiçbir satıcı zirveye çıkamaz, çıksa da kalıcı olamaz! Ayrıca Amazon ve vergi politikalarına da hakim olunmalı, mesela ABD başkanı Donald Trump Çin'deki mallara %24 vergi getirdi ama nasıl? Öncelikle şunu söylemek isterim ki bu vergi göstermelik bir vergidir, ticaretimizi etkilemiyor. Çünkü Amerika da Çin de bu ticaret bloğuna zarar vermenin kendileri açısından çok kötü olacağını biliyor. Vergi şu şekilde işliyor, örneğin biz Çin'den bir ürünü birim başı 7$ ödeyerek satın alıyoruz ve Amazon'da 35$ ücretle satıyoruz. Vergimiz 35$ üzerinden değil, Çin'deki ürünü birim alış fiyatımız üzerinden %24 hesaplanıyor. Yani 7$ değil de 8.68$ ödemiş oluyorsunuz, bu tip kuruş hesapları bizlerin ticaretini bozmaz, keşke Türkiye'de de böyle makul vergiler olsa...


Kısaca Çin-Amerika ticaret savaşı Amazon FBA programını etkilemiyor, etkileyemez de. Amazon FBA Eğitimi sonunda edineceğiniz iş, günümüzün en mantıklı ve potansiyel E-Ticaret sistemidir ve bütün girişimcilerin girmesi gereken bir altın madenidir. Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim.


Berke Aliyazıcıoğlu