Günümüzde dünyada, ve dolayısıyla Türkiye'de E-ticaret ciddi şekilde popüleritesini arttırdı ve modern bir iş kolu haline geldi. Girişimci insanlar E-ticaret vasıtasıyla zincirlerini kırdı ve aylık emeklerinin karşılığını alamadıkları sabit maaşları ret ederek finansal özgürlüklerini kazandılar. (En azından bilinçli yapanları)E-ticaret, 2000 yılından sonra Türkiye'de yayılmaya başladı. İlk olarak Sahibinden.com ve GittiGidiyor.com gibi siteler ortaya çıktı ve piyasada muadilleri olmadığı için çok kısa bir sürede bütün Türkiye'ye yayıldı. Tam da bu yıllarda dönemin en büyük fırsatı doğdu ve insanlar GittiGidiyor ve daha sonra çıkan n11.com gibi sitelerden Dropshipping yaparak ciddi paralar kazanmaya başladı. Bu tip insanlar TL üzerinden gelir elde ederken daha vizyoner olan bir grup o dönem Amerika'da çok meşhur ve rakipsiz olan Ebay üzerinden Dropshipping yaparak dolar geliri yarattılar. Tedarikçilerin ürünlerinin üzerine belirli bir kâr ekleyip bu sitelerden satışa çıkarttılar ve satış olunca tedarikçilerden bu ürünleri alıcı adresine kargoladılar. O dönem için çok mantıklı ve kazançlı bir sistemdi Drop Shipping.

İşte şimdi herkesin karıştırdığı çok önemli bir noktaya geldik. DROPSHIPPING O YILLARDA POPÜLERDİ VE PARA KAZANDIRIYORDU! Daha sonra Amazon devreye girdi, Prime üyelik çıkardı, FBA (Fulfillment by Amazon) sistemi kurdu ve bu programa katılan satıcıların ürünleri 1-3 iş günü içerisinde müşterilere ulaştırma garantisiyle çalışan bir sistem kurdu. FBA programında Amazon Amerika'nın her yerinde bulunan depolarında sizin ürünlerinizi toplu halde stokluyor, satış olunca müşteriye kendi teslim ediyor, iadeleri topluyor ve sizin adınıza müşteri hizmeti sağlıyor. Üstelik FBA satıcıları toplu ürün yolladıkları için tedarikçiden ona göre fiyat alıp birim fiyatını çok daha ucuza getirmiş bulunmaya başladılar. İşte FBA programı çıktığı gün Ebay ve Dropshipping'i öldürdü!Değişmeyen tek şey "değişimdir". Televizyon çıktı, radyoları bıraktık, internet ve takiben Netflix çıktı bu kez de televizyonları bıraktık. İlerleyen yıllarda başka bir şey çıkacak Netflix'i bırakacağız. Evrimleşmek, gelişmek, değişmek kaçınılmaz gerçeklerdir. Amazon da çok büyük bir risk alarak mega bir yatırım yaptı ve monopoly olmuş, bütün pastayı ele geçiren Ebay'i oyun dışı bıraktı. Buna çok benzer bir girişimi Apple da Nokia'ya yapmıştı. Yaşı 25'in üstü olan arkadaşlar bilirler, bizim çocukluğumuzda Nokia vardı, kelimenin tam anlamıyla sektörün kralıydı. Ancak pazarı ele geçirmenin verdiği rehavetle yerlerinde saymaya başladılar ve fırsatı gören Steve Jobs (dönemin Apple CEO'su), IOS sistemi geliştirerek Nokia'dan daha iyisini yaptı ve o gün Nokia yok oldu!

Uzun lafın kısası, FBA programı da Dropshipping sistemini bitirdi. Peki neden?

  1. FBA programıyla satıcılar Amazon güvencesiyle ürünlerini çok daha hızlı ulaştırmaya başladı. Ticarette zaman çok önemlidir.
  2. FBA satıcıları ürünlerini toptan aldığı için çok ciddi indirimler aldılar. Dolayısıyla Dropshipping satıcıları ürün fiyatı konusunda FBA satıcılarıyla rekabet edemedi.
  3. Dropshipping sisteminde satıcılar iade aldığında büyük sıkıntılar yaşıyordu. Bu durum da prestij kaybına neden oluyordu. FBA satıcılarının ise iadelerini Amazon bizzat kendisi topladığından otomatikman bu konuda da avantaj sağladılar.
  4. Amazon ürünlerin aracıdan değil, doğrudan satıcıdan gitmesini tercih etmektedir. Kağıt üstünde izin veriyor gibi gözükse de Amazon üzerinden Dropshipping yapan satıcıların hesapları %80 oranında suspend edilmektedir. Yani hesapları kapatılmaktadır.
  5. FBA düzenli kullanılan ürünlerde abonelik sistemi getirdi. Bu sayede müşteriler ürünlere abone olabiliyor ve belirledikleri periyotlarda ürünleri otomatikman kendilerine getirtebiliyorlar. Örneğin, bir kişi şampuan satan bir fba satıcısının ürününü belirlediği ödeme yöntemini kullanarak her ay otomatik satın alıp kargolanmasını sağlayabiliyor. Bu durum manuel olarak bittikçe sipariş vermelerine gerek bırakmadığı için ciddi konfor sağladı. Aynı ürünü satan Dropshipping satıcısından almak için ise her seferinde el ile ödeme yapmak zorunda kalıyorlardı.
  6. Çok sayıda dolandırıcı Dropshipping satıcısı türedi. Bu durum Dropshipping satıcıları için ön yargı oluşturdu. Satın alınan ürünün farklı rengini ya da düşük modelini yollamaları, ters bir durumda siteyi kapatıp kaçmaları, bazen ürünü dahi yollamamaları çok sık görülen eylemler olmaya başladı. Ancak FBA profesyonel satıcı programında Amazon FBA satıcılarına bizzat kefil, referans olmaktadır. FBA ürünlerine gelen şikayetlerden dolayı Amazon satışları bile zaman zaman dondurmaktadır. Bu durum da FBA satıcılarını daha güvenli kılan bir faktör. Günümüzde yapılan araştırmalarda ve Amazon'un kendi paylaştığı istatiklerde ise insanların FBA satıcılarından %250 daha fazla alışveriş yaptıkları gözüküyor.Bir takım insanların "0 sermaye" manifestosu kullanarak günümüzde hiçbir geçerliliği kalmamış, demode Dropshipping kurslarını insanların gözünü boyayıp astronomik ücretlerle satmasını üzüntü içerisinde takip etmekteyim. İşin kötüsü bu kişiler hayal tacirliği yapıp hem insanların parasını yasal yolla gasp ediyor, hem de insanları küresel ticaretten, yani E-ticaretten soğutuyor. Benim gibi insanların bu işi yapma nedeni bu duruma son vermek ve insanları aydınlatmak. Bu kişilerle olan savaşımı sonuna kadar sürdüreceğim. Beni mahkemeye veren de oldu korkutmak için, ancak hiçbir şey beni yolumdan çeviremeyecek. Lobisi ne kadar güçlü olursa olsun karanlık tarafa karşı ışık tutmak benim her şeyden önce insanlık görevimdir.


Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Berke Aliyazıcıoğlu