Merhaba arkadaşlar, bu makalede Amazon FBA yapmayı maliyet bakımından analiz edeceğim.

Amazon FBA Yapmak İçin Sorumlu Olduğumuz Maliyetler Nelerdir?

Ücretsiz Amazon FBA kursumda da belirttiğim gibi, günümüzün en iyi ve kazançlı e-ticaret sistemi olan Amazon FBA yaparken sorumlu olduğumuz 3 ana maliyet vardır. Bunlar;

  1. Tedarikçi Maliyeti
  2. Reklam Maliyeti
  3. Amazon Kesintileri


İlk olarak kısaca bu maliyetleri açıklayıp, daha sonra değerlendirmesine geçeceğim. Tedarikçi maliyeti seçtiğimiz ürünü Alibaba'dan bulduğumuz toptancı/tedarikçiye kendi belirlediğimiz sayıda ürettirmemiz, ve bunun karşılığında ödemiş olduğumuz miktarlardır. Reklam maliyeti, Amazon paneli ve sosyal medya üzerinden sponsorlu reklamlarla ürünümüzün insanlara erişmesi, ve farkındalığının artması için yaptığımız yatırımdır. İnsanlar ürünümüzü satın almak için ürün ilanımızı görmelidir, ve bu durum da ancak reklamlar sayesinde gerçekleştirilebilir. Son maliyetimiz ise Amazon'un otomatik yaptığı kesintiler. Bunlar referans, depolama gibi alt başlıklar altında "FBA Fees" olarak yani FBA ücretleri olarak geçer. Mesela satış başına referans ücreti olarak sizden az bir yüzde komisyon kesecektir, çünkü Amazon güvencesiyle satış yapıyorsunuz ve adını kullanmanızın bir bedeli var.Tedarikçi Maliyeti Ne Kadar Tutar?

Öncelikle Amazon FBA yapmaya başlarken tedarikçi maliyetinizin ilk etapta tamamını ödemekle sorumlu olduğunuz tek maliyet olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca tedarikçi maliyeti formülize edilemez, tamamen sizin seçeceğiniz ürünün birim fiyatına, ve kaç adet ürettirmek istediğinize bağlıdır. Birim fiyatı 9$ olan bir ürün seçip 500 adet ürettirebileceğiniz gibi, ünite fiyatı 45$ olan bir ürün seçip sadece 30 adet de ürettirebilirsiniz. Bu durum tedarikçi ödemenizin tamamen seçtiğiniz ürünle alakalı olarak değişkenlik göstermesine bağlıdır. Seçeceğiniz ürünün birim fiyatı çok düşük de olmamalı yüksek de, belirli maliyetlerimiz olduğu için ürünü sattıktan sonra elimize bir şeyler kalmalı, bu durumdan dolayı en azından birim fiyatı 12$ olan bir ürün seçmek sağlıklı olacaktır, ancak birim fiyatı çok yüksek ürün seçmek de yanlış, çünkü işe ilk başlarken sermayeniz muhtemelen kısıtlı olacaktır ve tedarikçi maliyetinizi en azından ilk etapta büyütmeye gerek yok.


Reklam Maliyeti Ne Kadar Tutar?

Reklamlar günlük belirlediğimiz bütçeler doğrultusunda ödemesi zamana yayılan, tedarikçi ödemesinin aksine önden ödemesi olmayan maliyetlerdir. Çoğu Amazoncunun en büyük hatası reklamlarını sadece Amazon paneli üzerinden çıkmaktır. Evet, Amazon paneli gerçekten çok önemli, hatta reklam bütçemizin çoğunu buraya ayırmamız gerekli, ancak profesyonel e-ticaret yapıp ürünümüzü potansiyeline kavuşturmak istiyorsak Facebook, Instagram ve Google Ads sponsorlu reklamlarını görmezden gelemeyiz. Örneğin sosyal medya platformlarında korkunç bir etkileşim şansı var, bunu boş geçmek amatörlük olacaktır. Ürünümüz için bir Facebook işletme sayfası açıp, ödeme yöntemi tanımladıktan sonra "Reklam Yöneticisi" bölümünden kampanyalar oluşturmamız gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken 2 ana faktör var. Birincisi sosyal medya reklamlarınızı Instagram üzerinden çıkmak, ve Facebook'u tamamen izole etmek. Facebook ölü bir platform, etkileşim oranı düşük ve alışveriş potansiyeli olan insanları içermiyor. Instagram ise tam tersi, bütün insanların aktif olarak kullandığı, en fazla alışveriş dönüşleri alınan, tanınan/tanınmayan herkesin kullandığı günümüzün en popüler sosyal medya platformu. İlk etapta zaten çok fazla olmayan reklam bütçenizi buraya kanalize etmek, size çok büyük avantaj sağlayacaktır. Şu da bilinmeli tabi, Instagram reklamı çıkmak için bir Facebook hesabınız olmalı ve oradan işletme sayfası açmak zorundasınız, bu yüzden Facebook reklamı çıkmayacak olsanız bile göstermelik bir hesabınız olmalı. İkincisi hedef kitle analizini çok iyi yapmak, ürününüzü alma ihtimali yüksek olan insan kitlesini demografik, ilgi alanı ve birçok detay bakımından analiz edip, reklamlarınızı görecek insan kitlesini en iyi şekilde tanımlarsanız maksimum seviyede dönüş alacaksınızdır. Bu durum göründüğü kadar kolay değildir ve aceleye gelmez. Dikkatli ve yavaş olun, yanlış kitleyi hedef almak reklam bütçenizi tamamen boşa harcayıp, satış yapmanıza engel olabilir, ve bu durum sizin için hiç iyi olmaz! En popüler sosyal medya platformundan bahsetmişken, en popüler arama motorundan bahsetmemek olmaz, Google! Dünyanın en büyük arama ağı olan Google, ürün almak ya da araştırmak isteyenlerin kullandığı birincil arama motorudur. Google Ads (eski adıyla Adwords) kullanarak bu platformda sponsorlu reklamlar vermek size çok sayıda müşteri kazandıracaktır. Diyelim ki bir kadın çantası satıyorsunuz, kadın çantası almak isteyen biri Google arama motoruna "kadın çantası satın al" yazıp arattığında sizin satışta olan ürününüz çıkan arama sonuçlarında ilk sırada gözükecek, bu kişiler bağlantıya tıklayıp doğrudan Amazon ürün listelemenize ulaşacak, ve satın alabileceklerdir. Dijital reklamları çıkarken bölgeyi Amerika olarak seçmemiz gerektiğini unutmayın.Amazon Kesintileri Ne Kadar Tutar?

Bildiğiniz üzere girişimciler için Amazon FBA günümüzün en konforlu e-ticaret modeli. Bunun esas nedeni ise Amazon FBA programında ürünlerinizi Çin'den Amerika'nın her yerinde bulunan FBA depolarına gönderdikten sonra Amazon'un buradan itibaren ürünlerinizin paketlenmesi, müşteriye kargolanması, iadeler ve müşteri hizmetlerini kendi sağlıyor olması. Özellikle müşteriler ile muhatap olmamak gerçekten bu işi eşsiz kılıyor. Elbetteki bütün bunların bir bedeli var, ilk olarak profesyonel satıcı olup Amazon FBA programına katıldığınız için aylık 39$ üyelik ücreti ödüyorsunuz. Ayrıca satış başına az bir miktar referral fee (referans ücreti) ücreti ödüyorsunuz. Amazon FBA depolarında ürünlerinizin tutulması ilk ay ücretsiz, ancak 2. aydan itibaren ürün başına aylık depolama ücreti ödüyorsunuz. Bu ücretler ürünün tipi ve ağırlığına göre 0,20$-0,40$ arası değişmektedir. Bu kesintilerin hepsini otomatik olarak Amazon yapmaktadır ve sizi yormamaktadır. Ayrıca bu kesintiler ile ilgili istediğiniz zaman rapor indirip maliyet analizleri yapabilirsiniz.Dolar Arttı, Amazon FBA Çok Maliyetli Değil mi?

Değil! Amazon FBA programının giriş sermayesini çok bulmak, en hafif tabirle "bilinçsizlik" ve işin potansiyelini algılayamamaktır. Yazının başında belirttiğim gibi başlangıç aşamasında sadece tedarikçi maliyetini tamamen finanse etmeniz gerekmekte, öteki maliyetler zamana yayılarak dönüşler başladıktan sonra ödenmektedir. Kuzey Amerika'da yaşayan 330 milyon insanın 270 milyonu her ay Amazon üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmiş, 87 milyon insan ise haftada en az 1 kere Amazon'dan alışveriş yapmaktadır. Böyle bir global etkileşim ağında Amazon güvencesiyle satış yapmanın bedeli, özellikle orta vadede kazanacağınız paralarla kıyaslandığında neredeyse hiçbir şeydir. Sık kullandığım bir örnek var, bugün bir beyaz eşya dükkanı açsanız ödemeniz gereken maliyetleri topladığınızda Amazon FBA yapmaya kıyasla çok daha fazla, ve kazancı çok daha düşük olacaktır. İşlek bir caddeden dükkan kiralamak, depozito ödemek, beyaz eşyaları satın almak, sigortalatmak, elektrik, su, internet derken maliyetleriniz arttıkça artacak ve sadece o caddeden geçen insanlara erişebileceksiniz. Arkadaşlar ben dünyaya erişmekten bahsediyorum! Amazon FBA e-ticaret modelinin pahalı bulunmasının esas nedeni bazı yasal dolandırıcıların 0 sermaye manifestosuyla insanları yemleyip paralarını yasal yolla gasp etmesi, ve insanları e-ticaret sisteminden soğutmasıdır. Bu ucuz manipülasyonlara gelmeyin. Önceki makalelerimde ve ücretsiz Amazon FBA kursumun ilk videosunda bahsettiğim gibi dropshipping sisteminin demode, ve günümüzde bir geçerliliğinin kalmadığını nesnel veriler eşliğinde açıkladım. E-ticaret günümüzün en potansiyel sahibi modern iş imkanıdır ve yapması çok zevkli ve kolaydır. Amazon FBA ise başarı şansınızın en yüksek olduğu e-ticaret modelidir. Her kriz bir fırsattır, doların artması ise bireysel kazancınızı arttırır çünkü dolar üzerinden gelir elde edeceksiniz, düşerse yine kazanan siz olursunuz ülkemizin enflasyonu geriler, alım gücü artar. Yani her iki durumda da kazandığınız ticaretin adıdır Amazon FBA! Aklınız ve mantığınız eşliğinde kararlar alın ve hala Amazon FBA yapmaya başlamadıysanız zaman kaybetmeyi bırakın ve somut bir adım atın! Bu makalede bahsettiğim maliyetleri ayrıca Amazon FBA eğitimi verirken detaylıca incelediğimizi de hatırlatmak isterim.


Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim,

Berke Aliyazıcıoğlu